Soja jest głównym składnikiem diety wegetarian i wegan. Czarna soja to jednoroczna roślina motylkowa. Jej strąki zawierają nasiona, które są trwałym i bardzo wartościowym środkiem spożywczym. Zaliczana jest do najważniejszych surowców świata. Uprawia się ją w wielu krajach, a w Azji – obok ryżu – jest najważniejszą z roślin uprawnych.
Czarna soja
Soja czarna zawiera wiele znaczących składników odżywczych. Stanowi więc doskonałe źródło pełnowartościowego białka i błonnika. Ponadto zawiera cenne minerały i witaminy – szczególnie z grupy B, a także bardzo zdrową i czystą lecytynę. Jest to lecytyna o bardzo wysokiej przyswajalności i aktywności biologicznej. Liczne badania potwierdziły także, iż spożycie czarnej soi może zmniejszyć ryzyko powstania chorób układu sercowo-naczyniowego, a znacząca ilość polifenoli – związków mających silne działanie przeciwutleniające – pomaga zmniejszać ryzyko występowania chorób układu krwionośnego i nowotworów.
Nasiona soi czarnej doskonale sprawdzają się jako dodatek do dań jednogarnkowych, zup, potraw warzywnych, warzywno-mięsnych, czy sałatek. Rozdrobnione są idealne jako dodatek do potraw mącznych, past, kotletów. Na rynku dostępne są również produkty sojowe, takie jak: kotlety sojowe, olej z nasion soi, sosy sojowe oraz bardzo popularne tofu.
Ciekawy smak, cenne właściwości odżywcze oraz szerokie zastosowanie kulinarne sprawiają, że nasiona soi czarnej mogą stanowić cenny dodatek do diety, nie tylko wegetariańskiej, czy wegańskiej.