Podstawowe rodzaje kiełbas – kiełbaski leszczyńskie, kiełbasa rzeszowska

Do tradycyjnych dla naszego regionu przetworów mięsnych należą różnego typu kiełbasy. I choć nie są one u nas aż tak wyrazistym symbolem kuchni, jak na przykład w Niemczech, to polskie kiełbasy uznawane są wciąż za jedne ze smaczniejszych i najbardziej naturalnych. Jakie są tradycyjne rodzaje tego typy wędlin?

kiełbasa rzeszowska

Kiełbasa według najbardziej podstawowej definicji jest rodzajem wędliny, który wytwarza się z rozdrobnionego mięsa z dodatkiem tłuszczu i przypraw. Produkt może być wędzony lub peklowany. Zdarzają się również kiełbasy surowe, dojrzewające lub pieczone. Pierwotnie produkt wytwarzany był z wieprzowiny lub dziczyzny. Obecnie pojawiają się również kiełbasy drobiowe.

Rodzaje kiełbas – kiełbaski leszczyńskie

W najprostszy sposób kiełbasy możemy podzielić na produkty trwałe (kabanosy, salami), półtrwałe (kiełbaski leszczyńskie, kiełbasa rzeszowska) oraz nietrwałe (parówki, mortadela, metka). Podstawą podziału i różnicy między produktami jest zawartość wody w ich składzie. Im jej mniej, tym będzie ona bardziej zwarta i sucha. A także znacznie bardziej trwała. Dzięki temu kiełbaski leszczyńskie przetrwają w lodówce znacznie dłużej niż metka.