Każdy hodowca bydła szuka sposobów na jak najefektywniejsze karmienie zwierząt. Chodzi tu o ponoszenie jak najmniejszych kosztów a jednocześnie podawanie zwierzętom pełnowartościowych pasz wysokiej jakości, co pozwala utrzymać stada w zdrowiu i dobrej kondycji fizycznej. Prowadzi to do optymalizacji hodowli i czerpania jak największych zysków przy możliwie minimalnym nakładzie finansowym. Pasze dla bydła możemy podzielić na kilka rodzajów :
Pasze objętościowe soczyste
Cechują się dużą zawartością wody. W tej grupie możemy wyróżnić:
- zielonki – to podstawa żywienia przeżuwaczy i koni w okresie wiosny i lata. Zielonki zawierają w swoim składzie całe rośliny (są to trawy, zioła i rośliny motylkowe), które są podawane zwierzętom w nieprzerobionej formie. O wartości odżywczej zielonek decyduje skład roślinny.
- okopowe – to głównie ziemniaki, brukiew, buraki, marchew, rzepa i kapusta pastewna – cechują się dużą zawartością łatwostrawnych węglowodanów.
- kiszonki – uzyskiwane są w procesie fermentacji na przykład z kukurydzy, zbóż czy traw. Mają wysoką wartość żywieniowa bo dzięki dobremu zakiszeniu występują małe straty wartości odżywczych.
- produkty uboczne przemysłu spożywczego – na przykład pulpa ziemniaczana.
Pasze objętościowe suche
Suszenie może odbywać się metodami naturalnymi na przykład na suszakach, jak również wspomaganymi jak chociażby w suszarniach przemysłowych. Do tej kategorii pasz możemy zaliczyć między innymi:
- siano – powstaje w procesie suszenia zielonek. To podstawowy składnik żywienia bydła zimą gdy brakuje świeżych roślin.
- słoma – to łodygi i liście dojrzałych roślin uprawnych, słoma jest wskazana w czasie przejścia zwierząt z żywienia zimowego na letnie.
Pasze treściwe
Cechą charakterystyczną tych pasz jest spora koncentracja składników pokarmowych. To na przykład:
- nasiona roślin strączkowych – do celów paszowych wykorzystywany jest głównie groch, łubiny i bobik. Nasiona roślin strączkowych należy umiejętnie łączyć w diecie zwierząt ze zbożami.
- ziarna zbóż – są bogatym źródłem węglowodanów. Możemy również zaliczyć do nich otręby, które są produktem ubocznym obróbki zbóż.
- śruty poekstrakcyjne – pasza o dużej zawartości białka i tłuszczu powstająca jako produkt uboczny w procesie ekstrakcji oleju.
Mieszanki przemysłowe
To dodatki żywieniowe dla bydła, są one przeznaczone dla konkretnych grup zwierząt hodowlanych. Stosowane są jako uzupełnienie podstawowej diety ze względu na silne skoncentrowanie składników odżywczych i witamin.
Na rynku pojawiają różnego rodzaju dodatki paszowe, mieszanki i prefiksy (dodatki, które cechuje duża zawartość witamin, aminokwasów i minerałów) dedykowane dla bydła. Wybór odpowiedniej paszy uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju hodowlanego bydła, wieku i potrzeb żywieniowych zwierząt oraz kierunku hodowli. Wszystkie te czynniki są niezwykle ważne przy wyborze właściwej paszy do optymalizacji hodowli. Należy również pamiętać o prawidłowym zbilansowaniu dawek poszczególnych pasz zgodnie z zapotrzebowaniem zwierzęcia.