Większość ludzi wie, czym jest sklejka i często korzysta z niej przy wszelkich remontach i projektach DIY, ale co z płytą OSB – czym jest płyta OSB i do czego można ją wykorzystać? Może jest lepsza od sklejki, a do tego mniej kosztowna? Lub powinna być używana do zupełnie innych projektów? Warto poznać właściwości tego coraz bardziej popularnego materiału budowlanego.
Płyta OSB (z angielskiego Oriented Strand Board) jest stworzona ze skompresowanych warstw włókien drewna (wiór drzewnych z drzew iglastych) z klejami (takimi jak wosk i żywica syntetyczna). To materiał drewnopochodny dostępny od 1963 roku. Zupełnie inaczej niż tego typu podobne produkty, płyta OSB posiada paski drewna w każdej warstwie, które są umieszczone strategicznie, a nie losowo.
Taki układ nadaje płycie wytrzymałość, a może może mieć aż do 50 warstw drewna w sobie! Drewno użyte w produkcji płyty OSB pochodzi ze zrównoważonych, małych, aczkolwiek szybko rosnących drzew (takich jak na przykład topola, osika czy sosna żółta południowa), dlatego płyta OSB jest materiałem ekologicznym, przyjaznym środowisku.
Płyta OSB jest niezwykle mocna. To sprawia, że stosuje się ją nawet w około 70% wszystkich poszyć podłogowych, ściennych i dachowych w Ameryce Północnej. Płyta OSB dostępna jest w czterech różnych rodzajach: OSB1, OSB2, OSB3, OSB4. Rodzaje te różnią się od siebie właściwościami, na przykład płyta OSB 4 jest opdorna na wilgoć i warunki atmosferyczne, dzięki czemu można wykorzystywać ją śmiało na zewnątrz budynku, na przykład na tarasach czy w ogrodzie.
Płyta OSB2 na przykład jest doskonała do projektów strukturalnych, nienośnych, realizowanych w suchych warunkach, natomiast płyta OSB3 jest lepsza do zastosowań strukturalnych, nośnych i do użytku w wilgotnych warunkach, ale nie jest tak odporna jak płyta OSB4.
Płytę OSB można wykorzystywać do wielu projektów, na przykład jest fantastycznym materiałem do użycia zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Ze względu na swoją wytrzymałość jest regularnie używana do produkcji podłóg i idealnie nadaje się do warsztatu lub szopy. Może być również stosowana do poszycia dachu, aby przejść pod systemem dachowym lub jako poszycie na ścianach.