Cedrówka chińska to jedyne znane drzewo, którego młode liście można jadać tak samo jak warzywa. Liście cedrówki smakują niczym młoda cebula i mogą być spożywane zarówno na surowo jak i w postaci smażonej lub gotowanej. Zaleca się dodawanie ich do zup, sałatek oraz wszelkich warzywnych przystawek.
Cedrela chińska
Starsze liście poddane wcześniej suszeniu, zaparza się jako herbatę ziołową o właściwościach leczniczych. Mają przede wszystkim dobroczynne działanie na skórę. Lecz alergie i choroby skóry to tylko przykłady licznych oddziaływań. Cechą szczególną cedreli jest szybki wzrost rośliny (jest to przyrost rzędu nawet 1 metra rocznie). Liście osiągają długość około pół metra. Cedrela chińska osiąga wysokość blisko 10 metrów. Jest drzewem ozdobnym i jednocześnie użytkowym, wywodzi się z rodziny miodłowatych. Roślina znana jest z nasadzeń parkowo-ogrodowych. Sadzi się ją na dużej przestrzeni.
Liście cedrówki chińskiej wiosną stają się jaskraworóżowe, a następnie kremowe. Zaś pod koniec wiosny przybierają jasnozieloną barwę. Jesienią natomiast stają się jasnożółte. Cedrówka ma szeroką i regularną koronę. Jako roślina lubi miejsca słoneczne i wymaga dość żyznych gleb, dobrze zdrenowanych i umiarkowanie wilgotnych. Jest odporna na warunki zimowe. Jednak młode drzewa należy na zimę odpowiednio zabezpieczać przed mrozami. Warto wiedzieć, iż po nacięciu kora cedreli chińskiej wytwarza czosnkowo-pieprzowy zapach, a jej korzenie pachną słodką czekoladą. Ubarwieniem drewno przypomina szlachetny mahoń i jest bardzo cenne jako materiał meblarski oraz muzyczny. Małe gałązki cedreli służą za kadzidełka.